Ağaç Kızılkurdu ve Sarıkurdu

Türkçe ismi: Ağaç Kızılkurdu

Bilimsel ismi: Cossus cossus  (Lepidoptera:Cossidae)

cossus_cossus_caterpillar-1

Cossus cossus – Ağaç kızıl kurdu larvasının tasviri

Nasıl bir böcektir ?

Erginlerin kanat açıklığı 70- 80 mm’dir. Ön kanatlar gri ve bej renklidir. Larva boyu 90-100 mm olup sırt kısmı kırmızı, karın kısmı sarı renklidir. Larvaların en tipik bir özelliği de sirke gibi kokmalarıdır.

Yaşayışı:

Kışı ağaçların kök boğazı, gövde ve kalın dallarında açtıkları galeriler içinde larva olarak geçiren zararlı ilkbaharda pupa olur. Haziran ayı sonunda çiftleşen erginler, 2-3 gün içinde ağaçların kök boğazındaki yarık ve çatlaklara 10-15’ şerlik gruplar halinde yumurtalarını bırakırlar. Bir dişi ortalama 700 yumurta bırakır. 2-3 yılda bir döl verir.

Zarar Şekli:

Özellikle bakımsız bahçelerde sorun olmaktadır. Larvalar ağaçların toprağa yakın gövde ve dallarında galeriler açarak zararlı olmaktadır. Mücadelesi yapılmadığı takdirde ağaçların birkaç yıl içerisinde kurumasına neden olurlar.

Bilinen Konukçuları:

 Kiraz, elma, armut ve söğüttür.

Mücadelesi: Zararlı ile bulaşık bahçelere asılacak, feromon tuzakları ile ergin çıkışları izlenir. Ergin çıkışlarının sona erdiği veya ağaçların gövde kabuklarının hemen altında koloni halinde yaşayan genç larvaların görüldüğü ağustos ayı ortası ile eylül ayı başında ilaçlamaya başlanır. Birinci ilaçlamadan 15-20 gün sonrada ikinci ilaçlama yapılır.

Türkçe ismi: Ağaç Sarıkurdu (Pars Odun Güvesi)

ingilizce ismi: Leopard moth

Bilimsel ismi: Zeuzera pyrina  (Lepidoptera: Cossidae)

zeuzera_pyrina

Zeuzera pyrina – Ağaç Sarı Kurdunun ergin olarak tasviri

Nasıl bir böcektir ?

Erginlerin kanat açıklığı erkeklerde 30- 40, dişilerde 50-60 mm’dir. Beyaz renkli kanatları çok sayıda lacivert noktalarla süslüdür. Genç larvalar, pembe renkli ve üzerilerindeki noktalar çok az belirgindir. Torax üzerindeki nokta sayısı 6’dır. Larvalar açık sarı renkte olup, üzeri lacivert noktacıklıdır. Larva boyu 50-60 mm’dir.

Yaşayışı:

Kışı ağaçların gövde ve dallarında açtıkları galeriler içinde larva olarak geçirir. Larvalar temmuz ayında açtıkları galerilerin ağzında pupa olur. Ergin uçuşları mayıs ayı sonlarından, eylül ayına kadar devam eder. 8-10 günlük ömrü olan dişiler 1000 kadar yumurtayı kabuklarda ki çatlak ve yarıklara tek tek veya gruplar halinde bırakır. Bazı bireyler yılda bir, diğerleri ise iki yılda bir döl verir.

Zarar Şekli:

Larvalar ağaçların toprağa yakın gövde ve dallarında galeriler açarak zararlı olmaktadır. Fidan ve genç ağaçların gövdelerinde, yaşlı ağaçların ise dallarında açtıkları uzun galeriler, bu kısımların zayıflamasına ve rüzgârın da etkisiyle kırılmasına yol açar. Galerilerin ağzında sarımsı renkli talaş yığıntısı tanınmalarına olanak sağlar. Fidan ve genç ağaçların ölümü için bunların gövdesine yerleşecek tek bir larva yeterlidir.

Bilinen Konukçuları:

Polifag bir zararlıdır. Birçok orman ve meyve ağaçlarında yaşar. Başlıca konukçuları; elma, armut, erik, ceviz, kiraz, zeytin ve kavak ağaçlarıdır.

Mücadelesi:

Sonbaharda yaprak dökümünden sonra gövde ve dallar incelenerek zararlının giriş delikleri araştırılmalıdır. Larvaların açtıkları galerilerin ağzında biriken sarımsı renkteki talaş yığınları görülür. Larva giriş deliklerine sokulacak tel ile larvalar öldürülebilir. Haziran ayı sonlarından başlanarak 15-20 gün aralıklarla 3-4 ilaçlama uygulanmalıdır.

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım 🙁

Showing 4 comments
 • Anonim
  Cevapla

  mücadelede hangi ilaçlar kullanılır?Mücadele zamanı hangi mevsimdir?Kullanılacak miktar nedir?

 • Anonim
  Cevapla

  Merhaba
  Zeuzera pyrina’ın genellikle govdenin ust taraflarında, Cossus cossus’un genellikle govdenin alt taraflarında beslendiğini okumuştum kitaplarımdan. Bir karısıklık olabilir mi acaba?

  • Entomology
   Cevapla

   Zeuzera pyrina biraz daha seçicidir. Yaşlı ağaçlarda gövdeden ziyade daha çok üst tarafta ki dallara, genç ağaçlarda ise toprağa yakın gövdeleri tercih etmektedir.

  • Entomology
   Cevapla

   Zeuzera pyrina Chylorpyrifos-ethyl ve Dimethoate etki maddeli ilaçları kullanabilirsiniz. Piyasada Agroban 4, Sarban 4, Alpgor 40 gibi ilaçlar mevcuttur. Genellikle 100 litre suya 200 mlt dozunda kullanılır (İlaca göre doz değişebilir ! ). Mücadele zamanları makalede belirtilmiş oradan okuyabilirsiniz.

   Cossus cossus için ise Cypermethrin etkili ilaç kullanabilirsiniz 100 litre suya 80 mlt dozunda, piyasada çok farklı ticari isimle satılmaktadır.

Yorumlarınız & Sorularınız

Bize ulaşın

Tavsiyeleriniz, hatalarımız, beğenileriniz, şikayetleriniz, teşekkürleriniz, sorularınız kısacası her şey için biz burdayız...

Aramak istediğiniz kelimeyi yazıp "enter" tuşuna basın

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(