Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea )

Türkçe Adı: Amerikan Beyaz Kelebeği

İngilizce Adı: Fall webworm

Bilimsel Adı: Hyphantria cunea (Lepidoptera: Arctiidae: Arctiinae)

Sinonim Adları: Hyphantria liturata (Goeze, 1781), punctatissima (Smith, 1797), budea (Hübner, 1823), textor (Harris, 1828), mutans (Walker, 1856), punctata (Fitch, 1857), pallida (Packard, 1864), candida (Walker, 1865), suffusa (Strecker, 1900).

hyphantria_cunea

Hyphantria cunea – Amerikan Beyaz Kelebeğinin Hayat Formu

Nasıl bir Böcektir ?

Erginlerin kanat açıklığı 25-30 mm’dir. Boy 1-1.5cm’dir. Kelebeğin esas rengi beyaz, sırt ve karın kül rengine çalan bozdur. Üst kanatlarda siyah nokta şeklinde lekeler mevcuttur. Paket halinde yumurtaları yaprağa yapıştırır, üzerlerini yeşilimsi beyaz kıllarla örter. Larvaların vücudu değişik boyutta, siyah ve her halkasında da dörder adet portakal renkli benek ile bu beneklerden çıkan kıllar ile bezenmiştir. Olgun larvalar 25-35 mm boyundadır.

Yaşayışı:

Kışı pupa halinde geçirir. Kelebek uçuşları mayıs ayının ilk haftasında başlar. İkinci döle ait kelebek çıkışları temmuz ayının 3. haftasına rastlar. Erginler 4-15 gün yaşarlar. Yumurtalarını yaprakarın alt yüzüne bırakmayı tercih eder. Yumurta sayısı 2500’e kadar çıkabilir. 1.Döl larvaları haziran başında, 2.döl larvaları ağustos başında görülmeye başlar. Ekim ayından itibaren kışlamaya çekilirler. Bu tür yılda 2 döl vermektedir.

Zarar Şekli:

Larvalar, beslenirken yaprakların alt yüzünde ipeksi ağ örerler. Bu ağlarla diğer yaprakları birbirine bağlarlar. Larvalar ilk dönemlerde grup halinde beslenir. Sonra gittikçe daha fazla grup oluşturur ve nihayet son dönemde her larva kendi başına beslenir. Önceleri yaprağın parankimasını üst epidermise kadar yerler. Daha sonra yaprakları tamamen yerler. Salgın yıllarında mevsim sonunda ağaçlar tamamen yapraksız kalabilir.

Bilinen Konukçuları:

200’ den fazla konukçusu vardır. Başlıca konukçuları; dut, akçaağaç, elma, erik, kiraz, ayva, fındıktır.

Mücadelesi:

Biyolojik Kontrol:

Parazit türler: 

DIPTERA:

Tachinidae: Exorista japonica Townsend, Lespesia frenchii (Williston), Mericia ampelus (Walker), Pales pavida Meigen, Zanillia libatrix Panz

HYMENOPTERA:

Braconidae: Aleiodes malacosomatos Mason, Aleiodes sanctihyacinthi (Provancher), Apanteles diacrisiae Gahan, Apanteles hyphantriae Riley, Microplitis hyphantriae, Meteorus bakeri Cook and Davis, Meteorus hyphantriae Riley

Chalcididae: Brachymeria obscurata (Walker)

Eulophidae: Baryscapus esurus (Riley), Chouioia cunea Yang, Elachertus hyphantriae Crawford

Ichneumonidae: Campoplex validus Cress, Casinaria genuina (Norton), Casinaria limenitidis Howard, Coc- cygomimus disparis (Viereck), Coelichneumon navus (Say), Enicospilus glabratus Say, Hyposoter fugitivus (Say), Hyposoter rivalis (Cresson), Hyposoter pilosulus Provancher, Itoplectis inquisitor Say, Pimpla turionellae Linnaeus, Sinophorus validus (Cresson), Therion morio (Fabricius), Therion sassacus Vier, Vulgichneumon brevicinctor (Say)

Pteromalidae: Dibrachys cavus (Walker)

Torymidae: Monodontomerus minor (Ratzeburg)

Trichogrammatidae: Trichogramma dendrolimi Matsumura

Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri ve ağ içinde bulunan larva kümeleri toplanıp imha edilmelidir. İlaçlı mücadeleye, haziran veya ağustosta (3. döl çıkarsa eylül ayında) larvalar epidermis arasından çıkıp ağlarını örmeğe başladıkları zaman (larvalar 2. ve 3. dönemde) veya yumurta kümelerindeki bütün yumurtalar açıldığında başlamalıdır. Her döle karşı ilaçlama 1 kez yapılmalıdır. Kimyasal mücadele en son çaredir unutmayınız ! Bana göre larva kümelerini toplamak en etkili yöntemdir. Ayrıca bu türler içinde feromon tuzaklarda mevcuttur bunları kullanarak etkili bir şekilde mücadele etmiş olursunuz.

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım 🙁

Yorumlarınız & Sorularınız

Bize ulaşın

Tavsiyeleriniz, hatalarımız, beğenileriniz, şikayetleriniz, teşekkürleriniz, sorularınız kısacası her şey için biz burdayız...

Aramak istediğiniz kelimeyi yazıp "enter" tuşuna basın

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(