AnasayfaFitopatolojiFUNGAL HASTALIKLARMeyve-Bağ Bitkileri

Muzda Antraknoz Hastalığı (Colletotrichum musae)

Etmenin genel özellikleri:

Colletotrichum musae, hastalık etmeni, kışı önceki yıldan kalan bitki artıklarında geçirir. Uygun koşullarda fungus bitkinin üst aksamlarını enfekteleyen hava kökenli sporlarını serbest bırakır.

Fungusun gelişmesi için uygun koşullar 24-30°C arasındaki sıcaklık ve yüksek nem oranlarıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda fungus sporları çimlenmemektedir. İlave olarak patojen sporlarını bırakması için serbest suya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca sporlar yağmur ve yağmur suyunun sıçratması ile de yayılmaktadır.

Colletotrichum musae – Muzda antraknoz hastalığının belirtileri

 

Belirtileri nelerdir ?

Antraknoz ismi, yaprak ve meyveler üzerinde siyah lekeler olarak yayılan hastalıklar için kullanılan genel bir ifadedir. Muzlar üzerinde de hastalık etmeni küçük, siyah ya da kahverengi ve çökük lekeler şeklinde meyveler üzerinde, özellikle meyveler olgunlaştıktan sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Fakat başlangıç belirtileri hasattan önce yeşil meyveler üzerinde görülmeye başlar, etmenin sporları meyve üzerinde çimlenir ve küçük bir lokalize leke meydana getirir. Enfeksiyon daha sonra durgun olarak (latent) kalır ve meyveler olgunlaşıncaya kadar belirsiz kalabilir. Meyveler olgunlaşırken de bu lekeler sarıya dönmektedir. Bu devrede fungus gelişmesine devam eder ve sonuçta lekeler birleşir ve meyvenin pazar değerini düşüren bir görünüme neden olmaktadır.


Kültürel Mücadele:

  1. Üç yıllık bir ürün rotasyonu ve devamlı üretim alanlarından konukçusu bitkilerinin uzaklaştırılmalıdır.
  2. Aşırı sulamadan ve bitkileri yaralamadan kaçınılmalıdır.
  3. Meyveler depolanmadan ya da taşınmadan önce bir fungusit ya da yüzey dezenfektanlardan biri ile ilaçlanabilir.
  4. Enfekteli bitkiler, meyveler uzaklaştırılmalı ve yok edilmelidir.
  5. Dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir.

Ülkemizde kimyasal mücadele de kullanılmak üzere ruhsat almış ticari preparatı bulunmamaktadır.( Fransa’da bu hastalığa karşı Thiabendozole kullanılmıştır; fakat etmenin bu etkili maddeye karşı dayanıklılık problemi oluşturmaktadır.)

 

Muzda antraknoz hastalığı (Colletotrichum musae) hakkında tanımlayıcı fotoğraflar aşağıda verilmiştir. Fotoğraların telif hakları mevcuttur hiç bir yerde kullanılamaz. ©entofito

 

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(

Şükrü Kaynaş

Ne zaman fark edebiliriz acaba ? Zararlılar ve hastalıklar ile mücadele ettiğimizi zannedip, önümüze konulan bir besinin sadece kimyasaldan ibaret kansorejen bir madde olduğunu...

3 Yorum

    1. Merhabalar İrem hanım, Tüketmenizde bir sakıncası yoktur insan sağlığı açısından bir zararı bulunmamaktır; ancak tat, aroma ve pazarlama açısından ürün değerini etkileyen faktörler arasına girmektedir. İlginiz için teşekkürler saygılarımla.

  1. Yeşil iken muz üzerindeki siyah lekeler için bir ilaç var mı; varsa ismi nedir? Satış yapılırken İkinci olarak gidiyor. Şimdiden teşekkür ederim vereceğin cevap İçin:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(