Gülde Mildiyö Hastalığı (Peronospora sparsa)

Hastalık hakkında genel bilgi:

Özellikle sera koşullarında yetiştirilen gül çeliklerinin en önemli hastalıklarından biridir. Hastalık etmeni bir fungus olup genç sürgün ve yaprakçıklarda zara oluşturur. Etmen yaprak üst yüzeyinde sınırları pek belirgin olmayan önceleri sarı zamanla kahverengileşen lekeler oluşturur. Yapraklar hızla sararır ve dökülür. Yaprakların alt yüzeyinde ise fungusun gri miselleri belirir. Devamlı serin ve nemli koşullarda bitkinin uç yaprakları haric tüm yaprakları dökülür.

Hastalıklı genç sürgünler ve çiçek saplarında kıvrılmalar ve kırmızımtrak lekeler görülür. Çok nadir hallerde çiçek tomurcukların da zarar oluşturur ve açılan çiçek yapraklarından paraziter olmayan etkenlerin oluşturduğu simptomlara benzeyen kıvrılmalar görülür. Kışı dallarda dormant misel veya oospor olarak geçiren fungus uygun şartları bulunca yeniden yeni enfeksiyonları oluşturur. Fungusun sporangioforları dikotom dallanır ve üzerinde fialitler oluşur. Onun üzerinde sporangium ve içinde sporlar oluşur. %85’in altında nisbi nem olursa güllerde mildiyö enfeksiyonu görülmez. Sporların çimlenmesi için optimal sıcaklık 18 ºC, sporlar 5 ºC çimlenmezler. 27 ºC’lik bir sıcaklığa 24 saat süre ile maruz kaldıklarında ölürler. Sporlar suda 4 saat içerisinde çimlenirler. Ve ideal şartlar altında 3 gün içerisinde yaprak yüzeylerinde sporulasyonlar görülür.

Gül mildiyösü (Peronospora sparsa) – Hastalığın hayat çemberi

 

Mücadele

Kültürel Mücadele

Gerekli önlemler alınmadığı ve iyi mücadele yöntemleri uygulanmadığından mücadelesinde zorluklarla karşılaşılan bir hastalıktır. Devamlı kontroller yapılarak hastalığın gelişmesi için uygun sıcaklık ve nem belli bir düzeye ulaştığında gerekli önlemler alınmalıdır. Sera içerisinde yüksek hava ve toprak rutubeti hastalık gelişimi için uygun koşullar olduğundan, seralar sık sık havalandırılarak yüksem nem düzeyi düşürülmelidir. Hastalıklı bitki parçaları yakılarak imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele

Ülkemizde bu hastalığa karşı ruhsatlı fungisit bulunmamakla beraber hastalığın etkili olduğu sera ve açık alan gül plantasyonlarında koruyucu ilaçlamalar mutlaka yapılmalıdır. Bunun için Dithiocarbamatlı  ve Bakırlı (Bakır sülfat, bakır oksi klorür, Bakır hidroksit, ) gibi geniş spektrumlu veya mildiyö hastalıklarına daha spesifik Acylalanine grubu fungisitler kullanılmalıdır. İlaçlamalara 7- 10 gün arayla devam edilmelidir.

Hastalık hakkında tanımlayıcı fotoğraflar aşağıda verilmiştir. Fotoğraflar Virginia Polytechnic Institute and State University , University of Georgia, Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Cornell University tarafından telif haklarına sahiptir. İzinsiz çoğaltılamaz,yayınlanamaz, herhangi bir yerde kullanılamaz.


Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım 🙁

Yorumlarınız & Sorularınız

Bize ulaşın

Tavsiyeleriniz, hatalarımız, beğenileriniz, şikayetleriniz, teşekkürleriniz, sorularınız kısacası her şey için biz burdayız...

Aramak istediğiniz kelimeyi yazıp "enter" tuşuna basın

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(