AnasayfaBAKTERİYEL HASTALIKLARFitopatolojiTahıl, Baklagil, Yem Bitkileri

Tahıllarda Bakteriyel Çizgi ve Kara Kabuk Hastalığı

Etmen: Xanthomonas translucens pv. translucens

Bakteriyel Çizgi ve Kara Kabuk hastalığının etmeni Xanthomonas translucens’dir. Tahıllarda en çok görülen bu bakteriyel hastalık dünya üzerinde tahıl üretimi yapılan bölgelerin hemen hemen hepsinde görülür. Patojen buğday, arpa, çavdar ve birçok ota zarar verir. Bitkinin toprak üstü bölümünün hepsi etkilenebilir ancak bu hastalık genel olarak yapraklarda ve kavuzlarda etkilidir.

Patojen yapraklara ve gövdeye saldırdığında hastalık Bakteriyel Çizgi olarak tanımlanır. İlk belirtiler küçük çizgisel, açık kahverengi ıslak lekelerdir. Hastalığın ilk aşamasında lezyonlar damarlar arasında uzunlamasına gelişim eğilimi gösterirler. Fakat ileriki safhalarda gri-kahverengi lekeler halinde yaprak üzerine dağınık şekilde yayılırlar. Yüksek nemde lezyonlar üzerinde sarı renkte bakteriyel damlalar oluşur. Bu sızıntı kuruduğu zaman yaprak yüzeyinde küçük sarı tanecikler ve parlak yapılara dönüşür. Hastalık daha sonra yaprak saplarına ve gövdeye yayılır. Gövdede kararma ve zayıflamaya neden olur.

Hastalık başakları ve başağın bitkiye bağlandığı boyun kısmını etkilediği zaman Kara Kabuk olarak adlandırılır. Kara kabuk hastalığı kavuz ve kapçık üzerinde koyu ıslak çizgiler şeklinde kolaylıkla fark edilebilir. Genelde belirtiler ilk olarak kavuzların üst parçalarında ortaya çıkar. Hastalık ilerlediğinde lekeler birleşir, danenin kavuzunda ve diğer kısımlarında kararmalar oluşur.

Hastalık genellikle kahverengi nekroz ve kavuz yanığı hastalığı ile karıştırılır. Pseudomonas striafaciens’in yulafta sebep olduğu bakteriyel çizgi hastalığının simptomları Xanthomonas translucens’in simptomlarına benzerlik gösterir.

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(

Şükrü Kaynaş

Ne zaman fark edebiliriz acaba ? Zararlılar ve hastalıklar ile mücadele ettiğimizi zannedip, önümüze konulan bir besinin sadece kimyasaldan ibaret kansorejen bir madde olduğunu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(