AnasayfaEndüstri BitkileriFitopatolojiFUNGAL HASTALIKLARGenel bitki hastalıkları

Pamuk Fizyolojik Hastalıkları

Pamuk Fizyolojik Hastalıkları

Besin Elementi Eksikliği

    Pamuk bitkisinin ihtiyaç duyduğu besinlerden herhangi birinin eksikliği bitkide kendini hemen hissettirir. Pamukta görülen besin yetersizliği azot, fosfor, potasyum, magnezyum, bor, demir, çinko, manganez kaynaklı olabilir. Her element eksikliğinin bitkideki belirtisi birbirinden farklı olmaktadır. Gerek belirtilerinden ve gerekse yapılacak olan toprak ve yaprak tahlil sonuçlarından faydalanılarak mevcut olan besin eksikliği belirlenip ona göre tedavisi yapılmalıdır. Besin elementi eksikliği veya fazlalığı diğer hastalıkların gelişiminde önemli rol oynar. K eksikliği aynı zamanda Verticillium ve Fusarium solgunluğunu teşvik eder.

Pestisit Fitotoksitesi

     Pamukta pestisit kullanımı diğer tarla bitkilerinden daha fazladır. Pestisitlerden dolayı meydana gelen fitotoksik olaylar, toprak tipi, uygulama dozu, uygulama sistemi, uygulama zamanı ve ekim sistemi gibi faktörlere göre değişebilir. Pamukta kullanılan değişik herbisitler bazı durumlarda fitotoksik olabilirler. Bunlardan;

       Dinitroanilin; bu grupta ekimden önce yabancı ot mücadelesi için kullanılan herbisitler vardır. Yüksek dozda kullanılmaları durumunda yan kök gelişimini engellerler ve bunun sonucu olarak ta bitkilerde bodurlaşma ve gelişme geriliği gözlenir ki bu durumda bitkiler fide hastalıklarına karşı daha duyarlı olabilmektedirler.

    Üreli bileşikler: Bunlar çıkış öncesi kullanılan herbisitler olup bazı durumlarda bitkilerde gelişme geriliğine ve yaprakta beyaz renk değişikliğiyle birlikte sarı beneklenmelere neden olurlar. Genç fidelerde sıklıkla ölüm gözlenir. Çıkıştan sonra kullanıldığında da yapraklarda klorozise neden olur.

       Triazinler: Bunlar da üreli bileşiklerin meydana getirdiği fitotoksiteye benzer zararlar meydana getirirler

    Phenoxy herbisitleri: Pamukta fenoksi herbisitlerin (2,4-D, 2,4-DB) fitotoksitesi en çok bilinen ve en karakteristik olanlarıdır. Zarar genellikle başka bitkilerdeki ve tarım dışı alanlardaki geniş yapraklı otlar ve çalı türü bitkilerin mücadelesi için bu herbisitlerin kullanılması sırasında meydana gelir. Veya bu herbisitlerle bulaşık aletlerin temizlenmeden pamuktaki ilaçlamada kullanılmaları sonucu ortaya çıkar. Pamuk fenoksi herbisitlerine oldukça hassastır. Çok düşük dozlarda bile şiddetli kıvrılmalar, buruşukluklar ve damarlarda kalınlaşmalar gözlenir. Bitkilerde ani ölümlere de neden olurlar.

Çılgın Tepe Hastalığı

     Bitkiler olgunlaşmaya yaklaştığı zaman çıkar. Bitkinin en üst dalları ve sürgünleri anormal şekilde gelişme gösterirler. İlk önce bu kısımlardaki çiçek tomurcukları ve kozalar dökülmeye başlar. Bitkinin uç kısmından aşağıya doğru yaklaşık yarısı veya 1/3’ünde çiçek ve koza dökümü meydana gelir. Ve bu kısımlar kozasız aşırı vejatatif gelişme ile dikkati çekerler. Hastalığın sebebi toprak sıkışmasıdır. Besin maddelerinin veya suyun yayılmasında bozulmalara neden olacak çimento özelliğinde bir katmanın toprakta oluşmasıdır. Hastalıkla Choline chloride veya üre kullanılarak mücadele yapılabilir. Bunun için Hazirandan başlayarak 2 hafta ara ile 3 ilaçlama yapraklara püskürtme şeklinde verilir.

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(

Şükrü Kaynaş

Ne zaman fark edebiliriz acaba ? Zararlılar ve hastalıklar ile mücadele ettiğimizi zannedip, önümüze konulan bir besinin sadece kimyasaldan ibaret kansorejen bir madde olduğunu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(