Spathiphyllum Bitkisi Fungal ve Fizyolojik Hastalıkları

Spathiphyllum nasıl bir bitkidir ?

Bazen Huzur zambağı da denilen spathiphyllum, çok yıllık bir tropikal bitkidir. Spathiphyllum’ lar yemek bahçelerinden başlayarak, ofis binalarında ve alışveriş merkezlerinde kocaman büyük türlere kadar çok çeşitli ebatlarda yetiştirilmektedir. Bu bitkiler, doku kültürlü bitkilerden ve tohumlardan ve 1500 ile 2500 ft-c ışık şiddetinde yetiştirilmektedir. İyi bir gelişme 18 ile 32 0C arasındaki sıcaklıkta gerçekleşir. Spathiphyllum’ lar çok iyi bir ev bitkisidir çünkü 75 ile100 ft-c arasındaki ışık şiddetine toleranslıdır. Diğer bitkilerle karşılaştırıldığında bu bitkide daha az hastalık görülür. En önemli hastalıklar fungal kaynaklı olanlardır. Bu bitkiye Türkiye’de yelken çiçeği veya barış çiçeği denmektedir.

Spathiphyllum fungal hastalıkları

PHYTOPHTHORA YANIKLIĞI

Etmen: Phytophthora parasitica

Belirtiler: Yaprak kenarlarında ve merkezlerinde geniş siyah veya kahverengi ölü lekeler oluşur. Nemli koşullar altında lekeler ıslak görünümlüdürler.

Mücadele: Sıcaklık 24 ile 32 0C arasında olduğu zaman hastalık şiddetli olur. Bitki yaprakları kuru tutulmalı ve bitkiler ana topraktan uzakta yüksek bir yerde sterilize edilmiş bir ortamda yetiştirilmeli. Etridiazole, fosethyl aluminum ve metalaxyl’ li gibi fungisitlerle yaprak ilaçlamaları genellikle bu problemi kontrol etmede etkilidir. Bu hastalığa karşı mücadelede uygulamalar, daima hem toprağa hem de yaprağa karşı yürütülmelidir.  Çünkü hastalık yetiştirme ortamından yapraklara geçer. Bu bitkide diğer önemli iki fungal hastalıkda şunlardır;

MYROTHECİUM YAPRAK LEKESİ VE PETİOL ÇÜRÜKLÜĞÜ

Etmen: Myrothecium roridum  

CYLİNDROCLADİUM KÖK VE PETİOL ÇÜRÜKLÜĞÜ

Etmen: Cylindrocladium spathiphylli

Spathiphyllum fizyolojik hastalıkları

KLOROSİS

Etmen: Yetersiz gübre kullanımı

Belirtiler: Bitkiler açık yeşil ve sarı küçük yapraklar geliştirirler. En sonunda beslenme durur ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişme geriliği görülür. Kök sistemleri gelişmiştir ve en yüksek büyüme derecesini göz önüne alırsak beklenenden daha büyüktür.

Mücadele: Gübre önerilen oranlarda uygulanmalı. Sarı olan veya gelişmesi duran bitkilere gübre uygulamadan önce yetiştirme ortamının çözülebilen tuz oranını test edilmeli. Birçok toprak kaynaklı fungi ve nematodlar vardır ve bunlar bu belirtilere yol açabilir. Ayrıca bazı bitkilerde aşırı gübre kullanımının belirtileri ile düşük dozdaki gübre kullanımı belirtileri aynıdır.

GÜBRE YANIKLIĞI

Etmen: Aşırı gübrelemeden kaynaklanan yüksek derecede toprakta çözünebilen tuzlar veya yüksek tuzlu gübreler ve tuzlu sulama suları

Belirtiler: Nekrotik yaprakçık uçları yaşlı yapraklarda gözükebilir, yeni sarı yapraklar ortaya çıkabilir ve büyümenin durması yaygındır. Kökler genellikle necrotik uçlara veya daha yaygın necrosislere sahiptir. Eğer gübre gövdenin hemen yanında toplanırsa, bitki o bölgeden düşebilir.

Mücadele: Düşük tuzlu gübreler sadece tavsiye edilen oranlarda kullanılmalı. Eğer problem tuzlu sulamadan kaynaklanıyor ve daha temiz su kaynakları bulunamıyorsa toprağın kurumasına izin verilmemelidir. Eğer şartlar zaten varsa, aşırı tuzu yok etmek için toprak birkaç kez tamamen süzülmeli. Hiçbir zaman gübre bitkinin gövdesinin yanına yakın verilmemeli.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Etmen: Topraktaki yetersiz magnezyum

Belirtiler: En yaşlı yapraklar genellikle kenardan başlayan geniş chlorotik bölgelere sahiptir. Çoğu durumda, böyle yaprakların damarlarının arasındaki bölgeler parçalanır ve düşer.

Mücadele: Magnezyum, kumlu ve diğer katyon değişim kapasitesi düşük olan topraklardan çabucak süzülür. Topraktaki yüksek orandaki potasyum ve kalsiyumda magnezyum eksikliğine yol açabilir. Belirtiler ortaya çıktığı zaman magnezyum eksikliğini düzeltmek zordur. Bu en iyi şekilde bütün kap ortamlarının dolomite ile düzeltilmesiyle önlenir. Yaprak magnezyum spreyleri genellikle tedavi etkili değildir çünkü onlar ihtiyaç duyulan toplam magnezyuma göre çok az bir miktar magnezyum sağlamaktadırlar.

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım 🙁

Yorumlarınız & Sorularınız

Bize ulaşın

Tavsiyeleriniz, hatalarımız, beğenileriniz, şikayetleriniz, teşekkürleriniz, sorularınız kısacası her şey için biz burdayız...

Aramak istediğiniz kelimeyi yazıp "enter" tuşuna basın

Yazılarımızdan haberdar olmak için
Abone olmak istermisin ?

Kaliteli yazılarımız ve fotoğraflarımızdan ilk sizin haberiniz olsun !

Bitki koruma ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti sanırım :(